Tasmanian swimming round-up

Diving in: Myra Donnelly representing Port Dalrymple at the Northern High School swimming carnival.
Diving in: Myra Donnelly representing Port Dalrymple at the Northern High School swimming carnival.

The team leaders for the upcoming School Sports Australia swimming championships in Hobart have been revealed.

Grade 10 student Myra Donnelly, 15, who trains with Riverside Aquatic and Latrobe swimming clubs, joins Hobart Aquatic’s Clancy Vanderkelen, 17, as captains.

This is Donnelly’s fourth School/Pacific School Games competition.

The vice-captains are Kate Denholm, 17, of Hobart Aquatic, and Max Powell, 16, of HC Swim Club.

Head coaches are Ketrina Clarke (South Esk) and Ray Winstanley (Sandy Bay), with assistance from Jardene Ralph (Sandy Bay), Anita Lockhart (South Esk) and Sharon Smith (Huon Valley).

Anne-Marie Best (South Esk) resumes her role as team manager with support from Kylie Jones (HC) and Kim Kamprad (Hobart).

Some 93 young Tasmanians are set to compete at Hobart Aquatic Centre from July 26 to 31.

State reps

In addition to South Esk’s Morgen Hawkins, 21, HC’s Michael Boult, 19, Queensland-based Ariarne Titmus, 17, and Jacob Templeton, 23, competing at the Pan Pac trials in Adelaide, Tasmania also had two officials: Tracey Rowell and Sandy Thomsen.

Top times

Super fish Stefanie McCarthy, 14, of Hobart Aquatic, continues to rewrite the record books. In past weeks she has added to her impressive catalogue of state benchmarks in the 100m (56.93), 200m (2:03.62) and 400m freestyle (4:18.27) – previously set by Ariarne Titmus (4:20.73) in 2014.

Other new record holders are: HC Swim Club’s Daniel Shilcock (11-and-under 50m fly, 32.60) and Hobart Aquatic’s Daniel Wylie (11-and-under 1500m freestyle, 19:14.38).

Gold standard

Swimming Australia has named swimmers in its junior excellence program who have met qualifying times in the past year and attained gold, silver, bronze or green standards.

The following Northern swimmers attained gold – Burnie: Maria Kerwin, 10, Millie McGregor, 12, Aviva Ross, 11; Launceston Aquatic: Jasmine Irani, 11, Emily Mitchell, 12, Isabella Muldoon, 9, Averyl Quinn, 9; South Esk: Hugh Dolle, 13,Sophie Hills, 10, Kane Johnson, 13, and Abbie King, 9.

Diary dates

  • July 14: Time trial, Hobart.
  • July 26-31: School Sports Australia swimming championships, Hobart.
  • August 4: MS Mega Swim, Launceston.
  • August 11-12: State short course champs, Hobart.
  • August 19: Time trial, Launceston.
  • August 25: Time trial, Hobart.
  • September 9: Winter regional championships, Launceston.