North East athletes up and running

In the north east, athletics is alive and well as these results prove.

Each and every competitor has tried their best so congratulations.

Boys

100 Metres: U6, T Smith 22.2 1, S Hall 2, C Hockley 3. U7, D Knight 21.7 1, O Wetzel 2, J Lockhart 3. U8, L Knight 18.8 1, J Gofton 2, R Roney 3. U9, R Kerr 17.2 1, B Hopkins 2, C Riggall 3. U10, J Lockhart ,T Gangell 19.7 1. U11, B Riggall 20.1 1, D Hall 2. U12, J Hadley 15.7 1, L Mckean 2. U13, C Lamont 14.1 1. U14, C Shadwick 14.0 1, J Lette 2. U15, B Davenport 15.3 1.

150 Metres: U6, T Smith 36.2 1, S Hall 2, C Hockley 3. U7, D Knight 34.3 1, O Wetzel 2, J Lockhart 3.

400 Metres: U8, C Johnson 1:34.3 1, L Knight 2, J Gofton 3. U9, R Kerr 1:31.8 1, B Hall 2, C McKean 3. U10, J Lockhart 1:29.7 1, T Gangell 2. U11, D Hall 2:17.1 1. U12, J Hadley 1:14.5 1, L Mckean 2. U13, C Lamont 1:10.5 1, J Johnson 2. U14, C Shadwick 1:12.1 1, J Lette 2. U15, B Davenport 1:34.2 1, J Krushka 2.

800 Metres: U9, C Riggall 3:31.9 1, B Hall 2, O Clarke 3. U10, J Lockhart 3:14.1 1, T Gangell 2. U12, J Hadley 2:54.7 1, L Mckean 2. U13, J Johnson 3:18.7 1. U14, C Shadwick 2:49.7 1, J Lette 2. U15, J Krushka 3:24.2 1.

Long Jump: U6, T Smith 2.02 1, C Hockley 2, S Hall 3. U7, O Wetzel 2.16 1, D Knight 2, J Lockhart 3. U8, L Knight 2.60 1, C Johnson 2, J Gofton 3. U11, B Riggall 2.54 1, D Hall 2. U12, J Hadley ,L Mckean 3.70 1.

High Jump: U9, C Riggall 0.93 1, B Hopkins 2, B Hall 3. U10, T Gangell 0.93 1, J Lockhart 2. U13, C Lamont 1.33 1, J Johnson 2. U14, C Shadwick ,J Lette 1.28 1. U15, B Davenport 1.43 1.

Discus: U6, C Hockley 7.74 1, T Smith 2, S Hall 3. U7, J Lockhart 8.65 1, W Gangell 2, D Knight 3.U8, B Harris 8.51 1, C Johnson 2, R Roney 3. U9, B Hopkins 12.82 1, C Riggall 2, O Clarke 3. U10, T Gangell 12.97 1, J Lockhart 2. U13, C Lamont 24.89 1, J Johnson 2. U14, J Lette 26.51 1, C Shadwick 2. U15, B Davenport 31.02 (New Record) 1.

Javelin: U11, D Hall 12.84 1, B Riggall 2. U12, L Mckean 26.00 1, J Hadley 2.

Girls

100 Metres: U6, M Gofton 27.9 1. U7, R Lette 19.5 1, S Eastley 2, M Cassidy 3. U8, E Hodgetts 18.6 1, L Dickenson 2, A Barron 3. U9, C Barron 18.0 1, C Hockley 2, T Hall 3. U10, M Hall 16.8 1, S Samec 2, J Haberle 3. U11, T Lette 17.7 1, B Mather 2, J Hopkins 3. U13, T Gofton 17.2 1, Z Lette 2, T Gofton 3. U15, L Mundy 16.4 1.

150 Metres: U6, M Gofton 41.8 1. U7, R Lette 33.9 1, M Cassidy 2, S Eastley 3.

400 Metres: U8, E Hodgetts 1:40.2 1, A Barron 2, A Samec 3. U9, C Barron 1:28.3 1, T Hall 2, C Hockley 3. U10, M Hall 1:29.5 1, J Haberle 2, S Samec 3. U11, T Lette 1:26.2 1, B Mather 2, A Johnson 3. U13, T Gofton 1:31.1 1, Z Lette 2. U15, F Harris 1:21.8 1, L Mundy 2.

Long Jump: U6, M Gofton 1.67 1. U7, R Lette 2.45 1, S Eastley 2, E Fry 3. U8, L Dickenson 2.69 1, E Hodgetts 2, A Samec 3. U11, T Lette 3.25 1, B Mather 2, A Krushka 3.

High Jump: U9, T Hall 0.83 1, C Hockley 2, T Lette 3. U10, M Hall 1.16 (New Record) 1, S Samec 2, J Haberle 3. U13, T Gofton 1.18 1, Z Lette 2. U15, F Harris 1.23 1, L Mundy 2.

Discus: U6, M Gofton 3.67 1. U7, E Fry 11.58 1, R Lette 2, S Eastley 3. U8, L Dickenson 9.30 1, A Samec 2, A Barron 3. U9, T Lette 13.39 1, C Barron 2, C Hockley 3. U10, S Hodgetts 13.39 1, S Samec 2, M Hall 3. U13, T Gofton 13.76 1, T Gofton 2, Z Lette 3. U15, L Mundy 16.00 1, F Harris 2.

Javelin: U11, T Lette 11.38 1, A Krushka 2, A Johnson .

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop