Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The Australian Music Examinations Board, which is administered in Tasmania by the University of Tasmania on behalf of the Minister for Education and Skills, has recently announced the results of its 2014 series of Practical Examinations.
Prize winners from Northern Tasmania are as follows:
The Musicians’ Union of Australia Award in Brass:- through the PPCA Performer’s Trust Foundation: Lily Robertson (Euphonium).
Hobart Guitar Society Award for best performance in Guitar: Oliver Marshall.
Barratt’s Music Award for most outstanding candidate in Northern Tasmania: Eamonn Shorter (Eighth Grade Piano).
Successful candidates from Northern Tasmania are listed below:
C TUBA
Second Grade
Grace Ayton
CELLO
Third Grade
Yasmin de Jersey
Fifth Grade
James Smallwood
CLARINET
Preliminary
Rheanna Charlton
Astrid Fitzpatrick
Amber Kelly
First Grade
Rheanna Charlton
Astrid Fitzpatrick
Amber Kelly
Sunisa Nathan
Second Grade
Jasmine Ellis
Third Grade
Cameron Clifford
Fourth Grade
Mahni-Rose Booth
Kael Haysom
Olivia Rice
Emily Scott
Fifth Grade
John Edwards
CLASSICAL GUITAR
First Grade
Lachlan McKay
Jack Schouten
Second Grade
* Flynn Gillingham
Lachlan Winspear
Fourth Grade
Bruce Barker
Kerry Tylor
Sixth Grade
* Oliver Marshall
DOUBLE BASS
Second Grade
Perran Burch
Eleanor Mclean
EUPHONIUM
First Grade
Eilish McGovern
Second Grade
Max Hodgson
Fourth Grade
Lily Robertson
Fifth Grade
Jordan Young
EUPHONIUM B FLAT
Fourth Grade
Amity Smith
FLUTE
Preliminary
Simran Fatania
Amy Muldoon
First Grade
Anjana Kumar
Hannah Scott
Sarah Wright
Second Grade
Merran Clay
Lily Faulkner
Adele McLaine
Niamh Woodfield
Third Grade
Gillian Brierley
Brittany Gittus
Rhianna Gumley
Elizabeth McTigue
Monica Murcott
Jessica Pretorius
Fourth Grade
Clare Broomby
Sarah Jaeger
Phoebe Smallwood
Gemma Tompson
Crystelle Vander Plas
Fifth Grade
Alyssa James
Sixth Grade
Alyssa James
Nikola Laing
Nikki Lam
Georga Maier
Seventh Grade
Annalea Reid
KEYBOARD
Preliminary Grade
Esther Kidmas
Eunice Kidmas
Third Grade
Jacob Goelst
Jasmine Langham
Sharon Langham
Sixth Grade
Will Den Hartog
Seventh Grade
Christoffel Zuiddam
P PLATE PIANO
Book 1
Sarah North
Book 2
Charlie Short
Emily Thomson-Chia
Book 3
Hannah Spillane Wall
PERCUSSION
Preliminary
* Matthew Cettolin
William Cunningham
Liam King
Oscar Montauban
PIANO
Preliminary
Oscar Coward
Emily Cox
Rachael Cox
Zachary Duncan
* Liam Fassett
Rebekah McGregor
Laura McGregor
Madeleine Morgan
John Patrick
Jasmine Russell
Willora Ulbrich
Asuka Woods
First Grade
* James Chaberka
Clara Cunningham
Bethany McGregor
Charlotte Rogers
Second Grade
Caitlin Cox
Alexander Cox
Taylor Cunningham
Erin Dean
Georgia Dioguardi
Lily Goldfinch
Meg Peters
Thomas Wyly
Third Grade
Lucy Aras
Margaret Brown
Ji-Yeong Cox
Savannah Gale
Crystal Gartside
Matthew Griffioen
Georga Maier
Courtney Woolston
Fourth Grade
Bridgette Austen
Sarah Jaeger
* Mindy Overton
Jonty Saville
Lillian Sturzaker
Abigail Zuiddam
Fifth Grade
Grace Ayton
Chelsea Gale
Eve Gowen
Zac Lloyd
Hoai Nguyen
Sixth Grade
Pearl Gartside
Nikki Lam
Ryan Li
Pano Russo
Bernadette Willey
Seventh Grade
Svetlana Kisseleva
Pano Russo
Melissa Wimmer
Eighth Grade
Michelle Els
* Eamonn Shorter
Katrina Wong
Associate in Music
Kevin Exton
PIANO FOR LEISURE
Preliminary
Felix Aras
Eva Baonza
William Barns
Dominic Brierley
Bronwyn Brown
Mieke Burch
Brandon Coates
Lucinda Cox
Tamara Cox
Ruby Cunningham
Rachel Dickson
Lilly Donovan
Ruby Edmunds
Nina Hizzard
Abby Hoffmann
Ruby Howard
Ella Howe
* Oliver Iles
Alan Koyama
* Imogen McCormick
Jessica Rouphael
Gabriella Smith
Denae Vander Plas
First Grade
Madeline Alexander
Sophie Beckett
Karis Bissett
Dominic Brierley
Grace Cogger
Anna Jacobson
Alayna MacKirdy
Hana Marik
Eleanor Nguyen
Georgina Overton
Emma Potter
Abirami Raj
Grace Robertson
Heidi Schouten
Gabrielle Smalldon
Sergey Smolianinov
Struen Vander Plas
* Crystelle Vander Plas
Laura Winter
Second Grade
Alexandra Bean
William Bennett
Joe Bertoia
Jacob Bissett
Andre Briffa
Rebecca Bye
Jonte Chamberlin
William Charlton
Khya Clark
Louise Dickson
Kaitlyn Dickson
Chloe Elise Fisher
Tabitha Glanville
Karina Grace
Harriet Grimshaw
Sarah Habel
Ethan Hamilton
* Aponi Hulse
Elizabeth McTigue
Bach Nguyen
Nathaniel Nguyen
Natasha Patrick
Ashleigh Reid
Jack Schouten
Charlie Sebastian
Kate Sherriff
* Emma Smallwood
Alexander Smith
* Sergey Smolianinov
Amelia Wickham
Lachlan Winspear
Sophie Wood
Third Grade
Jacinta Bain
Jacob Barns
* Tobias Buzzai Wilson
Ebony Denholm
* Ava Drew
Carla Grace
Anneliese Gulliver
Joanna Habel
Hanlon Innocent
Dominic Nguyen
Oriana Santamaria
Zoe Sherriff
Emma Smallwood
* Harry Swan
Fourth Grade
Sarah Barac
Thomas Booth
George Booth
Margaret Brown
Tiffany-Jane Chilcott
Sophie Hillier
Lauren Horne
Nichola James
Alex Morrison
* William Robertson
Fifth Grade
Jacob Argent
Frederick Brown
Lucie Cogger
Chloe Cunningham
Zara De Jersey
Sophie Hillier
James Morris Smyth
Amber Tiller
Ethan Wynne
Sixth Grade
Maggie Bowman
Ryder Jamson
Kathleen Johns
Jadwiga Lipska
Bethany Muir
Schyler Walker
Haylee Walker
Seventh Grade
Angus Austin
* Claire Farrell
* Calum Hall
Alice Holmes
Donovan Koh
Hamish McCallumsmith
Laura McCallumsmith
Trevor Tattersall
Eighth Grade
Simone Reid
SAXOPHONE - B FLAT
Second Grade
Kael Haysom
SAXOPHONE - E FLAT
Fourth Grade
Conall Cassidy
Courtney Salter
Fifth Grade
Anita Kapinga
Sixth Grade
James Hastings
SAXOPHONE FOR LEISURE
Third Grade
Angus Winspear
SINGING
Preliminary
Lauren Partridge
Matilda Warrener
First Grade
Lauren Partridge
Second Grade
* Harrison Andersen
Third Grade
Breanna Stuart
Fifth Grade
Maggie Bowman
Associate in Music
Christopher Bryg
SINGING FOR LEISURE
First Grade
Louise Dickson
Molly Fox
Second Grade
Olivia Barracu
Third Grade
Hannah Picket
Jaimie Summers
Fourth Grade
Harrison Collis Oates
Sheridan Collis Oates
Sophie Crothers
Jessica Field
Joshua Smith
* Angel Wong
Fifth Grade
Lachlan Cassidy
Neve MacDonald
Angel Wong
Sixth Grade
Georgia Sutton
TROMBONE
First Grade
Samuel Tys
Second Grade
Tristan Bailey
Richard Hambly
James Hodgetts
Jesse Rixon
Third Grade
Paige Luttrell
Fourth Grade
James Roberts
Nicholas Spanos
TRUMPET
First Grade
Magnus Cameron
Harrison Gregory
* Kaylem Stone
Second Grade
Oliver Armarego
Lesley Hambly
Fourth Grade
George Coe
TRUMPET, BAND
Second Grade
Perran Burch
Fourth Grade
Lynsey Blazley
VIOLA
Fifth Grade
Sidney Triffit
VIOLIN
Preliminary Grade
Zahara Walker Smith
Second Grade
Esmae Morrow
Jonathan Trimble
Third Grade
Elyse Gall
Sarah Jaeger
Madeleine Lowi-Genn
Myneika Morrow
Dominic Nguyen
Fourth Grade
Sidney Triffit
Fifth Grade
Hamish O'Shea
Inighion Quinn
VOICE AND COMMUNICATION
Certificate in Voice and Communication
Bianca Murray
*Candidate who gained a High Distinction